ODROdzenie. Przywróćmy życie naszej rzece!

Od czeskich Moraw po Zalew Szczeciński mieszkają wspaniali ludzie. To oni jako pierwsi zaczęli ratować Odrę, gdy okazało się, że zatruta woda zabija wszystko co w niej żyje. Wędkarze, strażacy, harcerze, mieszkańcy nadodrzańskich miejscowości, przez pierwsze tygodnie własnymi rękami usuwali tony śniętych ryb i innych zwierząt. Dzięki nim nim nie doszło do jeszcze większej tragedii – wtórnego zatrucia rzeki. Chcemy Wam za to podziękować. I obiecać, że Odra się odrodzi.

W tym roku na przełomie kwietnia i maja, ponad 15 tys. wolontariuszek i wolontariuszy sprzątało brzegi Odry i jej dopływy ramach pierwszej edycji Akcji Czysta Odra. Planowaliśmy tę akcję powtarzać co roku w maju, ale okazało się, że nasza ukochana rzeka już teraz wzywa nas na ratunek. Dlatego, nie czekając na wiosnę, chcemy zebrać środki na przywrócenie życia w Odrze. Akcja Czysta Odra, Fundacja „Wroc ma Moc” i bank Credit Agricole uruchamiają wspólnie inicjatywę „Akcja Czysta Odra – ODROdzenie”. Przyłącz się do nas! Chcemy zebrać co najmniej 100 000 złotych na wyhodowanie miliona nowych ryb, które staną się początkiem nowego życia w Odrze. Wiemy, że to niełatwy proces i nie da się tego zrobić szybko. Po konsultacji z naukowcami, przyrodnikami, wędkarzami wiemy, że przed rozpoczęciem zarybiania muszą być przeprowadzone dokładne badania wody i przygotowany profesjonalny plan takiej akcji. Ale już teraz trzeba zlecić hodowlę narybku i rozpocząć przygotowania logistyczne. Dlatego zebrane środki przekażemy regionalnym Związkom Wędkarskim, które profesjonalnie się tym zajmą.

Jednak odtworzenie ekosystemu to tylko jedno zadanie. Są też inne. Trzeba odbudować turystykę, rekreację, gospodarkę i życie kulturalne nad Odrą. To nie będzie proste ani tanie. Dlatego potrzebujemy Twojej pomocy i zaangażowania. Wpłać pieniądze na zbiórkę, monitoruj czystość rzeki, zgłaszaj zaśmiecanie i nielegalny zrzut nieczystości, korzystaj z wypoczynku nad rzeką i wspomagaj ludzi, którzy z niej żyją. Będziemy wdzięczni za wszystkie datki od osób indywidualnych, a także darowizny od partnerów, sponsorów, darczyńców. Każda złotówka to kolejna kropelka czystej i żywej rzeki. Połączymy siły, ręce, serca, bo rusza: Akcja Czysta Odra – ODROdzenie!

Izabela Bodnar – Fundacja Wroc Ma Moc
Dominik Dobrowolski – Akcja Czysta Odra
Przemysław Przybylski – Credit Agricole Bank Polska
Konrad Ludian – EFL
Michał Anioł – Niesamowity Dolny Śląsk, Niesamowity Wrocław, Niesamowita Polska
Ania Piróg-Nowak – Stowarzyszenie Załóg Pływadeł „Rzeki Dzielą – Odra Łączy” Kędzierzyn Koźle
Kamil Zaremba – Odra Centrum i Fundacja Onwater.pl, Wrocław Aleksander Kozłowski – KPWK Krosno Odrzańskie
Krzysztof Sowa – Stowarzyszenie Wywrotka, Szczecin
Jarosław Paczkowski – Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Kraina Łęgów Odrzańskich, Ścinawa
Magdalena Dorożała – ekolożka i działaczka społeczna Warszawy.