Sady Oporowskie nad Ślęzą

OPIS PROJEKTU – Projekt zgłoszony w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego 2022 – miejsce spotkań, pikników i edukacji przyrodniczej.

Tereny nad Ślęzą, wzdłuż wałów, pomiędzy Mostem Racławickim, a Jazem Oporowskim to zaniedbany ok 7 ha teren, będący przedłużeniem Parku Mamuta. Ze względu na klasyfikację rolną oraz duże koszty przekwalifikowania od lat straszy dzikimi chaszczami, w których grasują dziki. Przywróćmy go do życia! Zasadźmy owocowy sad edukacyjny, który będzie miejscem spotkań i pikników mieszkańców. Stare odmiany szlachetnych jabłoni, wiśni, czereśni, śliw i grusz, malin, porzeczek, dereni. Na wiosnę obsypanych kwieciem, później owocami, domki dla ptaków, owadów pylnych, motyli. W sercu sadu scena letnia, koncerty, plenerowe kino, ażurowa altana, miejsce pikników oraz edukacji przyrodniczej. 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Projekt sadu miejskiego jest projektem uniwersalnym,użytecznym i łatwym w obsłudze dla wszystkich, w tym dla osób niepełnosprawnych i starszych.Będzie stanowił znakomite uzupełnienie sąsiadujących części Parku Mamuta jako zielona przestrzeń integracyjna.Będzie można tam nie tylko odpocząć, ale również skosztować rosnących tam owoców. Będzie można również przeprowadzać zajęcia edukacyjne czy edukować w zakresie starych odmian drzew i krzewów owocowych. Spotykać się w wolnym czasie na koncertach i piknikach. Placówki oświatowe mogą wykorzystywać to miejsce do działań edukacyjnych.Docelowo może zostać rozszerzony o funkcje ogrodów społecznych, miejskich farm i stanowić doskonałe miejsce na uzupełnienie działań w ramach inicjatywy Food Shift.

GRUPA BENEFICJENTÓW PROJEKTU

Wszyscy zainteresowani odpoczynkiem na łonie natury, wśród kwitnącej zieleni -lokalna społeczność Oporowa, mieszkańcy sąsiednich osiedli oraz młodzież szkolna w ramach edukacji przyrodniczej 

SZACUNKOWA LICZBA BENEFICJENTÓW PROJEKTU

Grupa docelowa to nie tylko mieszkańcy Oporowa zainteresowani budowaniem więzi społecznych, ale także mieszkańcy innych części Wrocławia, ze względu na walor przyrodniczo edukacyjny – ok. 20 tysięcy

ELEMENTY PROJEKTU

1 x oczyszczenie i uporządkowanie terenu
100 x drzewa owocowe, również stare, szlachetne odmiany z Dolnego Śląska
100 x krzewy owocowe
100 x tabliczki informacyjne z opisem poszczególnych drzew, krzewów i instrukcją uprawy
1 x scena letnia – drewniana – do koncertów, edukacji, pokazów kulinarnych, kino letnie
2 x miejsce na piknik rodzinny
1 x postój dla food trucków
1 x altana drewniana
2 x miejsce grillowo- ogniskowe
30 x siedziska z drewna
30 x kosze na śmieci
10 x kompostowniki
2 x trakty umożliwiające przemieszczanie się pomiędzy strefami