Już od dwóch lat na przełomie kwietnia i maja tysiące wolontariuszek i wolontariuszy sprząta brzegi Odry i jej dopływy ramach międzynarodowej Akcji Czysta Odra. Planujemy tę akcję powtarzać co roku w maju, ale okazało się, że nasza ukochana rzeka wezwała nas na ratunek latem 2022, kiedy to doszło do największej i najtragiczniejszej w skutkach katastrofy ekologicznej ostatnich lat.

Z tego powodu zbieramy środki na przywrócenie życia w Odrze. Akcja Czysta Odra, Fundacja „Wroc ma Moc” i bank Credit Agricole uruchomili wspólnie inicjatywę „Akcja Czysta Odra – ODROdzenie”. W ramach akcji podczas tegorocznych (2023 r.) Dni Odry zorganizowaliśmy koncert, w trakcie którego wolontariusze zachęcali do wpłat na naszą zbiórkę. Podczas koncertu wystąpili znani i lubiani wrocławscy artyści – m.in gwiazda Teatru Muzycznego Capitol Emose Katarzyna Uhunmwangho, gitarzysta i wokalista Wojtek Kiełbasa, Orkiestra Samanta See Music&Folk, półfinalista programu „Mam talent” PETERSON oraz znana trenerka wokalna Anna Majkut-Polańska.

Chcemy zebrać co najmniej 100 000 złotych na wyhodowanie miliona nowych ryb, które staną się początkiem nowego życia w Odrze. Wiemy, że to niełatwy proces i nie da się tego zrobić szybko. Po konsultacji z naukowcami, przyrodnikami, wędkarzami wiemy, że przed rozpoczęciem zarybiania muszą być przeprowadzone dokładne badania wody i przygotowany profesjonalny plan takiej akcji. Ale już teraz trzeba zlecić hodowlę narybku i rozpocząć przygotowania logistyczne. Dlatego zebrane środki przekażemy regionalnym Związkom Wędkarskim, które profesjonalnie się tym zajmą.

Jednak odtworzenie ekosystemu to tylko jedno zadanie. Są też inne. Trzeba odbudować turystykę, rekreację, gospodarkę i życie kulturalne nad Odrą. To nie będzie proste ani tanie. Dlatego potrzebujemy Twojej pomocy i zaangażowania. Wpłać pieniądze na zbiórkę, monitoruj czystość rzeki, zgłaszaj zaśmiecanie i nielegalny zrzut nieczystości, korzystaj z wypoczynku nad rzeką i wspomagaj ludzi, którzy z niej żyją. Będziemy wdzięczni za wszystkie datki od osób indywidualnych, a także darowizny od partnerów, sponsorów, darczyńców. Każda złotówka to kolejna kropelka czystej i żywej rzeki. Połączymy siły, ręce, serca!